Морската астрономическа обсерватория на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ проведе астрономически наблюдения с Шмит телескопа на Националната астрономическа обсерватория – Рожен. Наблюденията продължиха седмица. Обект на изследване беше българският астероид Багряна. На база на наблюденията ще бъде определен периодът на въртене около оста му и ще се доуточнят неговите орбитни елементи.
Наблюдаван беше и откритият преди месец нов астероид – 2022 RM4. Той ще бъде близо до Земята на 1 ноември 2022 г., на разстояние 6 пъти по-далеч от Луната. Опасност от сблъсък със Земята няма. Наблюденията на екипа на ВВМУ ще помогнат за уточняване на орбитата на новия астероид. Бяха направени астрометрични и фотометрични наблюдения и на астероида Секвоя.
Най-интересни и трудни бяха наблюденията на малкия астероид Диморфос, с който контролирано се сблъска сондата на космическата мисия на НАСА – ДАРТ. На част от изображенията, правени с дълга експозиция, се вижда опашка от астероида, която представлява камъни и прах, избити от астероидната повърхност след сблъсъка със сондата. Наблюденията на астрономите от Морско училище ще допринесат за доуточняване на новата орбита на малкия астероид, който обикаля около астероида Дидимос.
Бяха наблюдавани галактиката М31 – Андромеда, за търсене на нови и свръхнови звезди, и други обекти от каталога на Месие. Екипът на Морската астрономическа обсерватория и планетариум на ВВМУ, провел наблюденията на астероида Диморфос, е в състав: доцент Веселка Радева, главен специалист Асен Асенов, студентите от специалност „Киберсигурност“ – Димитър Димитров и Антон Атанасов.