По покана от началника на Полската военноморска академия в град Гдиня, курсанти от втори и четвърти курс от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ с ръководител капитан трети ранг Петър Климов участваха от 5.06. до 10.07.2016 г. в годишната морска практика на учебния кораб „Водник“ (ORP „Wodnik“) от състава на ВМС на Република Полша.
Курсантите главен старшина Стилиян Георгиев, главен старшина Камен Иванов, старшина II степен Красен Кьосев и старшина II степен Борислав Иванов пристигат в град Гдиня, Полша, на 5.06.2016 г. На 6.06.2016 г. започва тяхното плаване на борда на „Водник“. Следва настаняване и инструктаж от командира на кораба – капитан II ранг Огорек, и помощник-командира – капитан-лейтенант Гроновски, за мерките за безопасност и за това, как ще протече плаването. Малко по-късно същия ден корабът отплава от военния пирс в град Гдиня. Курсантите получават своите разпределения на вахтите. Двама от тях носят навигационна вахта на учебния мостик, а останалите – инженерна, в помещение за контрол на главните и спомагателните механизми.
От Балтийско море през проливите Категат и Скагерак достигат Северно море. Следват Ламанш и Келтско море, през периферията на Бискайския залив. Плавайки през Атлантическия океан, достигат до Азорските острови на 15.06.2016 г. След кратка почивка се отправят към Атлантическия океан и достигат до Кадис, Испания. За времето на плаването отработват разписание по подготовка за напускане на кораба. Югоизточно от Балеарските острови правят тренировка по спускане на спасителен плот на вода и аварийно напускане на кораба, както и маневра „Човек зад борда“.
На 1.07.2016 г. преминават през пролива Бонифаций, между островите Корсика и Сардиния. Плавайки покрай Италия, навлизат в Адриатическо море, като достигат до Бар, Черна гора, на 7.07.2016 г.
Там се извършва смяната на българския екипаж. След дългото и изпълнено с емоции плаване следва заслужена почивка.
Проведената учебна практика е изключително ползотворна за придобиване на практически навици и професионални умения, отработване на корабни разписания, носене на котвена и ходова вахта, експлоатация на съвременна апаратура, работа с документация и специализирана литература, повишаване на уменията по морско дело, техники за оцеляване на море. Наред с всичко това, курсантите получават и шанс да подобрят езиковите си умения по английски език и да усъвършенстват комуникацията си в международна среда.