Разширяване на българо-украинското сътрудничество в Антарктика

Home/2024, Новини/Разширяване на българо-украинското сътрудничество в Антарктика

Разширяване на българо-украинското сътрудничество в Антарктика

Капитанът на украинския ледоразбивач „Ноосфера“ – Павло Панасюк, към български антарктици: „Украйна продължава експедициите на Антарктида и през войната“

Дори през войната антарктическите експедиции на Украйна не са спирани и страната инвестира в ремонт на украинския научноизследователски ледоразбивач „Ноосфера“ през миналата година в Кейптаун, Република Южна Африка. Това каза капитанът на кораба – Павло Панасюк, на ръководителя на 32-рата българска антарктическа експедиция – професор Христо Пимпирев, началника на Висшето военноморско училище – флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, акредитирания за Чили посланик на България в Аржентина – Стоян Михайлов, и генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) – Кирил Вълчев. Те посетиха „Ноосфера“ на пристанището на най-южния чилийски град Пунта Аренас, откъдето утре се очаква да замине последната група от българската антарктическа експедиция.
На мостика капитан Павло Панасюк представи възможностите на кораба, който от началото на януари е в Пунта Аренас, след като в края на 2023 г. достигна украинската антарктическа станция „Академик Вернадски“ – на остров Галиндез от архипелага Вилхелм, до Антарктическия полуостров, основана като британска база през 1954 г. (през 1977 г. е наречена „Фарадей“), която през 1996 г. Великобритания предава на Украйна.
„Ноосфера“ под името „Джеймс Кларк Рос“ е бившият флагман на Британската антарктическа служба. Построен е през 1990 г., а през 2021 г. е закупен от Украйна. Капитан Панасюк обясни, че след месец корабът ще закара поредния екип на украинската база „Академик Вернадски“, а също и карго до полската антарктическа база „Артстовски“.

Наименованието „Ноосфера“ (от старогръцки език – „сфера на разума“) идва от теорията на академик Владимир Вернадски за взаимодействието на човека и природата, която той означава с тази дума. Корабът е дълъг 99,04 метра, широк е 18,85 метра и е с водоизместимост 5732 тона. 75 души е максималният капацитет, от които 23-ма души екипаж, основно от украинци, но е имало също чилиец и двама индуси. По думите на капитан Панасюк, на борда има около 10 научни лаборатории.

Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров разказа за настоящата мисия на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ и предложи сътрудничество с украинския кораб в полярните води.

Професор Пимпирев отбеляза дългогодишното сътрудничество между антарктическите институции на България и Украйна и предложи това сътрудничество да бъде разширено със съвместна работа на двата новопридобити научноизследователски кораба.

Посланик Михайлов подчерта, че България и Украйна са част от голямото антарктическо семейство като имат дълъг опит в базите си, но сега започват да трупат такъв с наскоро придобитите научноизследователски кораби и това е отлична основа за задълбочаване на сътрудничеството. Той отправи поздравления за това, че въпреки войната Украйна продължава да дава принос в изследването на Антарктида и изрази българската позиция в подкрепа на страната.

“Ноосфера” е регистриран в черноморското пристанище Одеса. Капитан Панасюк разказа, че по майчина линия е потомък на българи, които са се преселили в земите на днешна Одеска област.

Българските представители разговаряха с матрос първи клас Никита Сакали – бесарабски българин от Измаил, чието семейство е във Варна като бежанци от войната в Украйна.

Генералният директор на БТА разказа за издадения през миналия февруари на български и английски език брой на списанието на БТА ЛИК, посветен на българите в Украйна, за открития през миналата година национален пресклуб на БТА в Одеса и за сътрудничеството с украинската национална информационна агенция “Укринформ”. Кирил Вълчев представи и плановете на БТА да организира заедно с генералното консулство на България в Одеса отбелязване на българския национален празник 3 март през тази година с българската общност от града и областта и откриване на паметна плоча на българския писател и пътешественик Алеко Константинов в Юридически факултет на Одеския университет, където е учил през 1881 г. – 1885 г.

Адмирал Медникаров подари на капитан Панасюк монета на ВВМУ, професор Пимпирев – авторската си книга заедно с Иглика Трифонова и Хавиер Качо “Антарктическа кухня”, а Кирил Вълчев – монетата, издадена от Монетния двор на Българската народна банка по повод 125-та годишнина на БТА, отбелязана през миналата година.

Текст: Силвия Ботева

By | 2024-02-12T09:06:23+00:00 февруари 1st, 2024|2024, Новини|0 Comments

About the Author: