Последната група от българската експедиция пристигна на Антарктида

Home/2024, Новини/Последната група от българската експедиция пристигна на Антарктида

Последната група от българската експедиция пристигна на Антарктида

Последната група от 32-та българска антарктическа експедиция пристигна на остров Кинг Джордж в Антарктида на обяд на 1 февруари от най-южния чилийски град Пунта Аренас с полет, осигурен изцяло от португалската експедиция в рамките на безвъзмездното партньорство на експедициите на Антарктида.

Директорът на Института за полярни изследвания на Турция и координатор на Осмата турска национална антарктическа експедиция професор доктор Бурджу Йозсой и турският посланик в Аржентина Сюлейман Омур Будак посрещнаха на летището ръководителя на българската научна експедиция професор Христо Пимпирев, посланика на България в Аржентина Стоян Михайлов, началника на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров и генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев.

Посланиците Михайлов и Будак, които организираха срещата и са част от експедициите на своите страни, отбелязаха отличното сътрудничество между българските и турските експедиции, за което принос имат и посолствата на двете страни в Аржентина. В момента в турската експедиция участва българският физик Олег Василев, а в българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ се очакват двама турски учени.

Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров представи на турските си колеги програмата за експедицията на българския кораб в помощ на българските учени и техните международни партньори, които в българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън през това лято в южното полукълбо работят по 11 научни проекта – 7 на български учени и 4 на учени от чужди държави.

Професор Йозсой каза, че в турската експедиция участват 20 учени от Турция, като – освен българският физик – има и двама учени от Испания и един от Съединените американски щати. Научната програма на експедицията включва 22 проекта, свързани с изследвания на ефектите от топенето на ледовете, на замърсявания с микропластмаса, на ефектите на атмосферните промени в екстремни условия, геологически изследвания и други, както и изпитания на съвременни технологични разработки на турската страна. Работата на експедицията ще продължи около 30-35 дни. От 2017 година насам Турция редовно изпраща експедиции в Антарктида за научни изследвания, в които се включват и чуждестранни учени, между които и от България. Досега общо 116 турски учени са участвали в експедициите на Антарктида. Събраните данни са били включени в общо 252 научни разработки.

Турция все още няма база на Антарктида, но се подготвя да открие такава на остров Хорсшу на 67 градуса южна ширина, където през 50-те и 60-те години на миналия век е имало британска база, наречена “Y”.

След разговор със свои турски колеги професор Пимпирев отбеляза, че Турция няма полярен научноизследователски кораб, поради което турската експедиция наема чилийски кораб за един месец срещу около един милион щатски долара – цена, приблизително колкото плати България за придобиването на собствения военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий”. Затова по думите на професора Турция също се готви да придобие собствен полярен научноизследователски кораб.

Професор Йозсой и логистичният координатор на турската експедиция Доган Изилер казаха, че имат информация за първото успешно плаване на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” от специалния брой на английски език на списанието на БТА ЛИК, който агенцията посвети през миналия юни изцяло на историческата експедиция.

Турската експедиция организира транспорта на българските си колеги със сто процента електрически бус от летището до брега на остров Кинг Джордж, откъдето с лодки на българския кораб се качиха българската група заедно с девет испански и двама аржентински учени, които ще бъдат закарани до бази на техните страни.

Текст: Силвия Ботева

By | 2024-02-12T09:10:29+00:00 февруари 2nd, 2024|2024, Новини|0 Comments

About the Author: