Българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ посети аржентинската база „Карлини“ на Антарктид

Home/2024, Новини/Българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ посети аржентинската база „Карлини“ на Антарктид

Българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ посети аржентинската база „Карлини“ на Антарктид

Българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ посети аржентинската база „Карлини“ на Антарктида след пристигането на последната група от 32-рата българска антарктическа експедиция. В нея са: ръководителят на експедицията – професор Христо Пимпирев, началникът на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ – флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, посланикът на България в Аржентина – Стоян Михайлов, и генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) – Кирил Вълчев.

Аржентинската база беше издигнала българското и аржентинското знаме, а българската група участва в редовната вечерна церемония по тържествено спускане на знамената.

„Карлини“ е една от 13-те научноизследователски бази на Антарктида, разположена в залива Потър, в югозападната част на един от Южните Шетландски острови край Aнтарктическия полуостров Кинг Джордж (наричан от Аржентина Исла 25 де Майо). Основите на базата са поставени през 1953 г.; от 1982 г. е официална научна станция на Аржентинския антарктически институт под наименованието „Лейтенант Хубани“, на името на загиналия морски пилот Хосе Хубани, а от 2012 г. е наречена на починалия две години по-рано учен от Аржентинския антарктически институт – Алехандро Карлини.

В „Карлини“ през антарктическото лято работят около 40 учени. В момента това са главно биолози, като има трима океанографи и по един химик и биотехнолог. За логистиката отговарят около 30 военни. Има и водолази, които взимат проби по различните проекти. През антарктическата зима в базата остават около 25 души, отговорни за поддръжката ѝ, и двама учени. На базата има пет къщи с лаборатории, освен жилищните и техническите постройки. Има и аквариум за съхранение и изследване на образци на риби от Южния океан.

Ръководителят на научната експедиция на „Карлини“ – Грациана Уилис, разказа на българските си колеги, че през този сезон в аржентинската база се провеждат 11 научни проекта. В българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън през това лято в южното полукълбо също се работи по 11 научни проекта – 7 на български учени и 4 на учени от чужди държави.

Капитан Николай Данаилов подари на базата монета на Висшето военноморско училище, като изтъкна доброто разбирателство между българските и аржентинските военни и флот. Професор Пимпирев подари плакет на Българския антарктически институт и книгата си „Антарктически дневници“, в превод на испански, а генералният директор на БТА – Кирил Вълчев, подари специалното издание на английски език на броя на списание ЛИК, посветен на първото плаване на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ до Антарктида. Аржентинците подариха на българската експедиция книгата „История на Антарктида“, на испански език.

Преди посещението в аржентинската база, при качването на борда на българския кораб от чилийската база „Ескудеро“ на остров Кинг Джордж, капитан Данаилов рапортува на адмирал Медникаров, че всички задачи за транспортиране и доставяне на материали до българския бряг и по осигуряване на научните изследвания на борда на българския кораб са успешно изпълнени и до момента няма инциденти.

Капитан Данаилов каза, че пред чилийската база „Ескудеро“ е предал на главния логистик на турската полярна програма – Догач Исилер, турски товар, който да се прехвърли на наетия от Турция кораб „Бетанзос“, използван от турската полярна програма в района на изграждащата се база на остров Коршу, на юг от българската база. Той припомни, че българският екипаж оказва помощ на турските антарктици за втори път, след като турски товар беше транспортиран до пристанище Варна и предаден успешно на турската страна.

Текст: Силвия Ботева

By | 2024-02-12T09:04:34+00:00 февруари 3rd, 2024|2024, Новини|0 Comments

About the Author: